Pilates PDF Yazdır E-Posta
Pilates Nedir?

Pilates metodu, Joseph H. Pilates tarafından 1920'li yıllarda ortaya çıkarılan, denge ve kontrol özelliklerini korumak, beden sağlığını iyileştirmek ve güçlendirmek üzerine dizayn edilmiş sistemli bir çeşit egzersizdir.

Pilates, kas-iskelet sistemi dengesini korumak ve güçlendirmek için özel olarak dizayn edilmiş ekipmanlar ve aynı zamanda geleneksel yer minderi (mat) üzerinde de yapılabilecek egzersiz şekillerine ve çeşitliliğine sahiptir.

Pilates egzersizleri ile karın, kalça ve bel gibi herhangi bir bölgeye odaklanarak kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Pilates egzersizleri ile bedeninizi bir bütün olarak mükemmel hale getirmeyi ve daha sonra her kas grubunu diğer alanlardan izole ederek özel olarak odaklanıp  çalışmayı planlayabilirsiniz.

Özellikle son zamanlarda Pilates’in popüler hale geldiğini görüyoruz. Aslında, yıllardır spor ve fitness salonlarında beden sağlığı ya da sportif başarı için yaptığımız veya gördüğümüz hareketlerin çoğu görünüşte Pilates benzeri hareketlerdir. Çok klasik ve çoğumuzun aşina olduğu hareketlere yeni hareket şekilleri, uygulamalar (tekrar sayısı, düzenli-ritmik nefes) aletler, araç- gereç (bant, top, set vb.) eklenmesi ve yoga benzeri diğer egzersiz şekillerinden belirli özelliklerin transfer edilmesi ile yeniden sistematik hale getirilmiştir. Ancak, sadece fiziksel bedene yönelik yapılak klasik fitness ya da egzersizlerden çok farklı bir çalışma şekline sahiptir. Pilates'in sadece, fiziksel bedene yönelik düşünülmesi ve bu amaçla çalışmanın yapılması Pilates'i basit bir egzersizden öteye götürmeyecektir. Basit bir egzersizden en büyük farkı ise, beden, beyin ve zihin bütünlüğü ve kontrolü dahilinde içten hisederek ve yaşayarak yapılmasıdır.  

Özellikle omurga ve gövde sağlığı üzerinde etkili olan Pilates, bedenin esnekliğini artırmak, kuvvetlendirmek ve fit hale getirmek için günümüzün iddialı bir uygulamasıdır. Pilates ile elde edilebilen yararların çoğunu yoga, aerobik fitness benzeri uygulamalarla da elde etmek mümkündür, ancak tümüyle benzer değildir. Önemli olan Piletes'in ne olduğunun, temel ögelerin ve prensiplerinin neler olduğunun bilinmesidir. Bunun yanında, Pilates'ten beklenen faydaların elde edilebilmesi için de, bilinçli ve deneyimli Pilates hocaları ya da fitness liderleri eşliğinde çalışmaların sürdürmesidir.

Pilates, sadece bedenin genel kuvvetini/dinçliğini artırmak için değil, aynı zamanda spesifik bazı fiziksel rahatsızlık ve sakatlıkların rehabilitasyonu için de ideal bir sistemdir. Yani, rehabilitatif bir egzersiz formatına sahiptir.

Kısacası, günümüzün benzersiz egzersiz sistemlerinin başında gelir. Ancak, düzenli ve sistematik bir biçimde yapılır ve süreklilik ilkesine bağlı kalındığı taktirde faydalı sonuçlar verebilen bir uygulama olduğunu da unutmamak gerekir…

 

Joseph Pilates Kimdir??

 Joseph Pilates, 1880’li yıllarda Almanya’nın Dusseldorf şehrinde büyümüş, astım, kemik hastalığı ve romatizmal hastalıklardan dolayı birkaç kez rahatsızlık geçirmiş çok önemli bir karakter ve kişiliktir. Pilates, kendi bedenindeki sınırlılıkları kabullenmeyi bir tarafa bırakıp, bu rahatsızlıların üstesinden gelmeye karar vermiş ve kendi engelini/sakatlığını düzeltebilecek egzersizlerden bir egzersiz sistemini oluşturmak için sistematik bir biçimde ve yoruluncaya kadar çalışmış. Şeklini almış onun bu şöhretli yer egzersizlerine (mat ezersizleri), kendisi “Kontroloji Sanatı” ('The Art of Contrology') adını vermiştir.

Birinci dünya savaşı sırasında, hastanede yatan yaralı askerlerle çalışırken kendi geliştirmiş olduğu sistemi daha fazla ilerletme şansı bulmuş oldu. Yatalak olan hastalara yataktan kalkmadan yatağa bağlı tutamak, desteklerle ve yaralı bölgenin desteklenmesi ile yatar pozisyonda beden hareketliliğini geri kazandırmak için yardımcı olmuş ve böylece onlar kendi kas tonunu koruyarak güvenli bir biçimde hareket etmeyi başarmışlar.

O dönemlerde yatağa bağlı tedavi amaçlı yapılan hareketler ve mekanizma günümüzün Pilates stüdyolarında gördüğünüz makinelerle yapılan hareketlerden farklı olsa da bir prototip versiyonudur.

Pilates, 1926 yılında New York’a taşındı ve dansçı Martha Graham ve kareograf George Balanchine gibi ünlü kişiler onun kendi stüdyosunda düzenli hastaları olmuştur. Ölümünden önce (1967), kendi metodunu başkalarına öğretmeleri için başka hocaları eğitmiş, anlaşılan o bunu kendi metodunu sonraki yıllarda geliştirmek, sürdürmek ve popülerlik kazandırmak için yapmıştır. 

 

 

 

Copyright © Masaj ve Doğal Terapiler Derneği - MADOTED - E-Mail: info@madoted.org