Tai Chi Chuan PDF Yazdır E-Posta

Tai Chi Chuan

Hareket-Yaşam Enerjisi-Meditasyon

Tai Chi Chuan veya Taijiquan  (Tàijíquán ya da "en yüce yumruk")
genellikle Tai Chi olarak bilinen içsel Çin savaş sanatıdır. Tai Chi Chuan Çin kültürüne ait bir uygulamadır. Kökeni savunma sanatlarına özellikle Kung-Fu formuna dayanır.

Tai Ci'nin farklı stilleri olmakla birlikte genellikle tüm stillerin 1820'de sanatı Yang ailesinden devr alan Chen ailesi tarafından öğretilen sisteme dayandığı kabul edilmektedir. Çoğunlukla sağlık ve uzun yaşam amacıyla kullanılan bir terapi olarak uygulanmakta ve tanıtımı yapılmaktadır. Tai Ci yumuşak stil savaş sanatı olarak kabul edilir. Tam bir gevşeme veya kaslarda olabildiğince yumuşak olunarak uygulanır ve bu kasların en yüksek gerginlikte kullanıldığı diğer sert savaş sanatlarından ayırır.

Tai Chi Chuan egzersizlerinin amacı, Çin felsefesinde evrensel yaşam enerjisi olarak kabul edilen Chi enerjisini aktif hale getirmek ve enerjinin vücuttaki dönüşüm dengesini korumaktır. İnsan vücudunda, yanlış duruş, yanlış beslenme ve stresten kaynaklanan bazı blokajlar oluşur. Bu blokajlar Chi enerjisinin vücut içerisindeki akışına engel olduğundan, uzun vadede sağlıkta bozulmalar meydana gelir. Özetle Tai Chi'nin temel amacı, bu dolaşımı sağlamaktır.

Tai Chi Chuan yapılırken kas gücü kullanılmaz, hareketlerin serbest akıcılığı ve iç enerji-yaşam enerjisinin (Chi) olumlu yönde akıcılığı ile beden-beyin-zihin arasında uyum ve  koordinasyon sağlanması önemlidir. Tai Chi Chuan hareketlerinde gözlenen büyük iç enerji akışı, zihinsel konsantrasyon, nefesin kontrollü alınıp verilmesi, vücut ağırlığının ve dengesinin kontrol edilmesinden kaynaklanır. Tai Chi Chuan tekniklerinin hafif, yumuşak, yavaş ve akıcı olması havada hareket eden ardışık duman dalgasına ya da deniz dalgasına benzer. Dalgaların ilerleyerek bir sonrakiyle birleşmesi sürekli bir dalga hareketi ve enerji transferini meydana getirir. Sürekli birbirini takip eden dalgaları andıran biçimde yapılan Tai Chi teknikleriyle de, sürekli bir enerji akışı meydana gelir. Tai Chi Chuan'da birincil amaç, bu akışın devamlılığının sağlanmasıdır.

Tai Chi Chuan düzenli yapıldığı taktirde insana sağlık, dinçlik, zindelik verir ve ruhsal moral açıdan insanı en üst düzeyde tutmaktadır.

Tai Chi: En üst, tepe nokta, zirve güç... 

 

Copyright © Masaj ve Doğal Terapiler Derneği - MADOTED - E-Mail: info@madoted.org